Sluishuis – Amsterdam
Majestatyczny kompleks mieszkalno-rekreacyjny przy miejskich bulwarach
Sluishuis to ikoniczny projekt rezydencyjny, zaprojektowany przez studio architektoniczne Bjarke Ingels Group i Barcode Architects, znajdujący się w idealnym miejscu w amsterdamskiej dzielnicy IJburg, gdzie miasto łączy się z krajobrazem i wodą. Na powierzchnie szklane wybrano szyby Thermobel iplus z wysoko izolacyjną ramką dystansową w wersji jednokomorowej i dwukomorowej. Nad lustrem wody pręży się wyrazista elewacja ze szkła przeciwpożarowego Pyrobel EI 60, które jest na tyle solidne, że można po nim chodzić.
Sluishuis to nowoczesna wariacja na temat typowej amsterdamskiej kamienicy. Doskonale wpisuje się w wyjątkową lokalizację nad taflą wody. Znajdują się tu 442 kompaktowe miejskie kawalerki (na wynajem lub na sprzedaż) i luksusowe penthousy. Na parterze znajduje się szkoła żeglarska, centrum sportów wodnych i restauracja. W doku mogą cumować łodzie mieszkalne, służy także jako promenada. Pod ziemią znajduje się parking na 234 samochody.
Szkło ekstraizolacyjne
Sluishuis zachwyca rozmachem i zaskakuje z każdej strony m.in. dzięki surowemu aluminium na elewacji, w którym odbija się woda.
Budynek nie wymaga zbyt dużo ogrzewania, częściowo dzięki zastosowaniu bardzo izolacyjnego szkła z EPC 0. Do firmy AGC zwrócono się już na początku projektu z prośbą o pomoc spółce Barcode Architects w znalezieniu najbardziej odpowiedniego szkła. Poleciliśmy naszą powłokę iplus 1.1 na szybie dwukomorowej (10 tys. m² szkła Thermobel iplus triple 0.6) na okna wewnętrzne i zewnętrzne oraz ramkę dystansową premium z ciepłą krawędzią, zapewniającą bardzo niską wartość U dla całego okna.
Szyby przeciwpożarowe
Szyby na elewacji wspornikowej musiały mieć klasę odporności ogniowej EI60. Szkło jest odporne na ogień, można po nim chodzić i jest hermetyczne. Montaż utrudniała znaczna masa produktu. Szyby przeciwpożarowe zatwierdzono na podstawie testów potwierdzających ich bezpieczeństwo oraz to, że można po nich chodzić. Dzięki temu użytkownicy mogą rozkoszować się widokiem łodzi przepływających pod ich nogami.