Oficjalne rozpoczęcie projektu Volta: generalny remont zakładu Barevka firmy AGC
Przyczyniamy się do zrównoważonej przyszłości
Oficjalne rozpoczęcie projektu Volta:
generalny remont zakładu Barevka firmy AGC
Pracujący obecnie piec do topienia szkła wzorzystego AGC w zakładzie Barevka w Dubí koło Teplic został zatrzymany z powodu zapowiadanego zimnego remontu.
Aktualne informacje o projekcie Volta
Wanna szklarska zostanie zrekonstruowana z całkowicie nowym sposobem topienia, który powinien znacząco zmniejszyć bezpośrednie emisje CO2.
Projekt Volta
Jak ogłoszono w ubiegłym roku, AGC i Saint-Gobain, światowi liderzy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, współpracują przy tym projekcie. Ich celem jest zaprojektowanie pilotażowej, przełomowej linii do produkcji szkła płaskiego, która powinna znacznie zmniejszyć bezpośrednią emisję CO2. W ramach tego projektu badawczo-rozwojowego linia produkcyjna szkła wzorzystego w zakładzie AGC Barevka w Dubí zostanie całkowicie zrekonstruowana na wysoce wydajną i nowoczesną linię, która ma być w 50% zelektryfikowana i w 50% zasilana kombinacją tlenu i gazu. Kładzie się również nacisk na cyrkularność, ponieważ nowa wanna szklarska będzie działać z wysokim udziałem materiałów z recyklingu, znacznie wyższym niż standardy przemysłowe. Jest to przełom techniczny w porównaniu z obecną technologią stosowaną w piecach do topienia szkła płaskiego spalających gaz ziemny. Będzie to najbardziej zrównoważona linia do produkcji szkła płaskiego, która przyczyni się do realizacji przez obie firmy ścieżek do neutralności węglowej i niezbędnego przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu szkła płaskiego.
Remont na zimno
Obecnie trwa tzw. „naprawa na zimno”, czyli faza projektu, podczas której piec zostaje stopniowo schłodzony i całkowicie zatrzymany. Prace rekonstrukcyjne przygotują drogę do przekształcenia tej linii produkcyjnej w linię wyposażoną w najnowocześniejsze możliwe technologie. Realizacja kolejnej fazy powinna sprawić, że nowy piec do topienia będzie gotowy do pomyślnego rozpoczęcia działalności na początku 2025 roku. Oprócz najniższej możliwej emisji węgla, zmodernizowany zakład będzie spełniał również najwyższe standardy pod względem bezpieczeństwa, ochrony środowiska (NOx, SOx), zużycia energii i jakości.
Więcej szczegółów (w języku angielskim) można znaleźć na stronie internetowej projektu Volta: https://www.agc-glass.eu/en/sustainability/hybrid-mid-sized-pilot-furnace-for-flat-glass
Ten projekt badawczo-rozwojowy nazwany "projekt Volta" jest finansowany z Funduszu Innowacyjnego Unii Europejskiej*.
(*) Opinie i stanowiska wyrażone są wyłącznie opiniami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Unia Europejska ani organ udzielający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
____________________________________________
Przyczyniamy się do zrównoważonej przyszłości
Aby zapewnić zrównoważoną przyszłość, AGC dąży do bycia liderem w rozwoju nowych produktów o lepszych właściwościach środowiskowych w trakcie ich cyklu życia i stara się zmniejszyć wpływ swoich procesów produkcyjnych na środowisko. Zobowiązała się do osiągnięcia celu zerowej emisji netto węgla do 2050 roku, podchodząc do tego zadania kompleksowo z planem dekarbonizacji procesów produkcji szkła i eliminacji wszystkich emisji CO2 z łańcucha dostaw przed własnymi procesami oraz innych pośrednich emisji.
Zdjęcie:
Zespół pracujący nad generalnym remontem zakładu Barevka
Projekt Volta - generalny remont